Extended Hours: Weeks of August 14 and August 21 - To help students prepare for the start of the fall semester, JTCC’s Admissions and Records Office, Advising Center, Business Office, and Financial Aid Office at both campuses will have extended hours the weeks of August 14 and August 21. During those weeks, the offices will be open 8:00 a.m. – 7:00 p.m. Monday – Thursday and will be open 8:00 a.m. – 5:00 p.m. on Friday. More.

×
John Tyler Community CollegeJohn Tyler Community College

It looks like you're using an older version of Internet Explorer. For the best experience with www.jtcc.edu, you’ll need to update your browser to the latest version.

Career and Technical Program Advisory Committees

Select an advisory committee to view the committee members.

Air Conditioning Advisory Committee

Mr. James Gay, Convener
John Tyler Community College

Ms. Lisa Crowder
Sligh Plumbing & Heating

Mr. Bill Dixon
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Bernard Jones
Cruz Nelson AC & Heating SVC

Mr. Kenneth Lawson
Virginia Heating & Cooling

Mr. David Mabe, Jr.
D.G. Mabe & Associates, Inc.

Mr. Cruz Nelson
Cruz Nelson AC & Heating SVC

Mr. Tom Shipp
Shipp’s Heating and Air Conditioning

Mr. Robert Townsend
Central York Corporation

Mr. Bernard Tucket
Cruz Nelson AC & Heating SVC

Ms. Betty Ware
Hopewell School Board

Architectural Engineering Technology Advisory Committee

Dr. William Wyatt, Convener
John Tyler Community College

Mr. William Anderson
Architects Dayton & Thompson

Mr. Tim Davey
Timmons Group

Mr. Stephen Donahue
Donahue Designs

Mr. Harold Downing
KOP Architects, PC

Mr. David Hodges
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Nick Ivey
Gilbane Building Company

Mr. Jeff Lepard
Tindall Corporation

Mr. Stuart Little
Sekiv Solutions

Mr. Stanley Prince
The Covington Company

Mr. Bryan Singleton
Sound Structures

Mr. Dave Taylor
Resource International, Ltd.

Mr. Patrick Zampetti
Studio Z Architecture

Business & Accounting Advisory Committee

Ms. Margaret ‘Peggy’ Parrish, Convener
John Tyler Community College

Mr. T. K. Britt, Jr.
Nanesmond Fire and Safety

Mr. Howard Deskin
Impression Marketing

Ms. Lisa Everington
General Dynamics Information Technology

Dr. Joe Hoyle
Robins School of Business
University of Richmond

Mr. Ron Mentzner
The Distribution Consulting Group

Mr. Samuel Tinsley
Industrial Galvanizers of Virginia, Inc.

Mr. Williams K. Vehrs
ExpressPros

Mr. William Wilson
Macys Southpark Mall

Civil Engineering Computer-Aided Drafting and Surveying Advisory Committee

Dr. William Wyatt, Convener
John Tyler Community College

Mr. Reed Adams
Virginia Department of Transportation

Mr. Stuart Blankenship
World View Solutions

Mr. Les Byrnside
Rice Associates

Mr. Mike Carris
K-Tek Solutions

Mr. Melvin Floyd
Virginia Surveys

Mr. Robert Hopkins
Austin Brockenbrough

Mr. Bruce McCloy
TIMMONS Group

Mr. George Robertson
Downing Surveys & Associates

Mr. Charles Townes
Retired

Criminal Justice Advisory Committee

Mr. Michael Sorensen, Convener
John Tyler Community College

Mr. Jon Cliborne
Crater Criminal Justice Training Academy

Col. Theirry Dupuis
Chesterfield County Police Department

Col. Jeffrey Faries
Colonial Heights Police Department

Col. Edward Frankenstein
Prince George County Police Department

Col. Karl Leonard
Chesterfield County Sheriff’s Department

Maj. Robert Skowron
Hopewell Police Department

Early Childhood Development Advisory Committee

Dr. Belinda Hooper, Convener
John Tyler Community College

Ms. Stephanie Brightly
Student Representative, JTCC

Ms. Ashley Brinkley 
Student Representative, JTCC

Ms. Dana Cole
Child Care Provider

Ms. Cory Hall
Hanover Public Schools

Ms. Joyce James
Hopewell Public Schools

Ms. Debbie Lickey
St. James’s Children’s Center

Ms. Deb O’Neill
Division of Licensing
Virginia Department of Social Services

Ms. Yolanda Satchell
Smart Beginnings Hopewell-Prince George

Ms. Katie Sloan
Smart Beginnings Hopewell-Prince George

Electrical Technology Advisory Committee

Mr. Alan Massengill, Convener
John Tyler Community College

Mr. Allen Bielair
Chesterfield Technical Center

Mr. John Cannon
Retired

Mr. Wayne Cook
Cook Electric

Mr. Chris Davis
Philip Morris USA

Mr. Keith Dunford
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Alan Farren
Philip Morris USA

Mr. David Hale
Hale’s Electrical Service

Ms. Tanya Hale
Hale’s Electrical Service

Mr. Dean McCray
McCray Electric Company

Mr. Duane McCray
Philip Morris USA

Mr. William Miller
C.W. Wright Construction

Mr. Mike Reiter
McCray Electric Company

Mr. David Roland
Hale’s Electrical Service

Emergency Medical Services Advisory Committee

Mr. Edward B. Bish, Jr.
Director of Operations
Southside Virginia Emergency Crew

Ms. Camela Crittenden
Trauma Designation Program Coordinator
Virginia Office of EMS

Mr. Allen Diaz, MBA, EMT
Paramedic Student Representative

Mrs. Annie Edwards, RN, NRP
Field Coordinator
Old Dominion EMS Alliance

Karen E Giles (Chair)
Kgiles3@yahoo.com
Amelia Emergency Squad

Mr. James H. Gould, Jr., RN, EMT-P
Director
VCU/CTCCE Education Center

Dr. Catherine Henry, MD
Program Medical Director
John Tyler Community College EMS Program

Tracey Lee, RN
Trauma Program Manager
Southside Regional Medical Center

Mr. Tim McKay
EMS Director
Chesterfield Fire/EMS

Mr. Dylan Ray, EMT
Paramedic Student Representative

Gary W. Samuels
EMS Coordinator
Henrico, Parham & Retreat Doctors’ Hospitals |
Hanover & West Creek Emergency Centers

Mr. William G. Smith, III
General Public Representative

Mr. Brad Taylor
EMS Coordinator
HCA/CJW Medical Center

Mr. Scott Tenney
Operations Manager
American Medical Response

Mr. Al Thompson, M.Ed., NRP
EMS Coordinator / EMS Outreach
Bon Secours Virginia Health System

Mr. Damian Winn, NRP
PT Instructional Staff/Graduate

Mrs. Emily Wootton
Paramedic, Intermediate Graduate
Richmond Ambulance Authority

Allen Yee, MD
Operational Medical Director
Chesterfield Fire/EMS & ODEMSA

Funeral Services Program Advisory Committee

Ms. Janet M. Stephens
Director of Funeral Services Program
Graduate, JTCC Funeral Services Program
John Tyler Community College

Mr. M. Carey Bliley
Bliley Funeral Homes & Cremation Services

Ms. Jamie Broadwater
Gate City Funeral Home

Dr. Carol Carr
John Tyler Community College

Mr. Curtis Cunningham
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Joseph Johnson & Son Funeral Home
Virginia Morticians Association

Mr. Doni Kashinejad
Nelsen Funeral Home & Crematory

Ms. Meghan King
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Wrenn-Yeatts Funeral Home

Mr. Bruce Kenney Sr.
Association of Independent Funeral Homes of Virginia

Mr. Richard Lambert, Sr.
Scott’s Funeral Home

Mr. Ernie Markham
Markham Burial Vault Company

Mr. Lewis B. Mayes, III
Graduate, JTCC Funeral Services Program
E. Alvin Small Funeral Home

Mr. Michael A. Moore
John Tyler Community College

Mr. Barry D. Robinson
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Cedell Brooks, Jr. Funeral Home
Virginia Morticians Association

Mr. Richard Sikon
Virginia State Anatomical Program
Virginia Department of Health

Larry Spiaggi
Morrissett Funeral Home

Ms. Lacy Whitaker
Virginia Funeral Directors Association

Mr. C. Keister Whitt III
Graduate, JTCC Funeral Services Program
Wrenn-Yeatts Funeral Home

Mr. Brian Wilson
Wilson & Associates Funeral Service

Geospatial Information Systems

Dr. William Wyatt, Convener
John Tyler Community College

Mr. Russell Minich
Timmons Group

Mr. Trent Park
Virginia Economic Development Partnership

Ms. Nancy Parker
Chesterfield County

Ms. Melanie Seigler
Virginia Department of Transportation

Human Services and Mental Health Advisory Committee

Dr. Yvonne Barry, Convenor
John Tyler Community College

Mr. Shawn Freeman
Elk Hill

Ms. Sallye Hardy
Camp Selah Ministries

Mr. Jeffrey Hyler
John Randolph Hospital

Ms. Rachel Satterfield
Minister

Ms. Donna Sneed
Department of Child Support Enforcement

Ms. Patricia Jones-Turner
Chesterfield County Domestic and Sexual Violence

Mr. Ronald Spears
Elk Hill

Ms. Gwen Thornton
Virginia State University

Information Technology Advisory Committee

Dr. Mark Cohen, Convener
John Tyler Community College

Mr. Tom Bandy
Bandy Works, LLC

Ms. Traci Brossfield
Cisco

Dr. Caroline Budwell
JTCC Adjunct

Mr. James Bumpas
Frederick Mutual Insurance Company

Ms. Shana Bumpas
JTCC Adjunct

Mr. Chandos Carrow
Virginia Employment Commission

Ms. Andrea Dharamsi
JTCC Adjunct

Mr. Trent Dorroh
ABS Technology Architects

Mr. Ivan Gil
Slait Consulting

Mr. Tommy Gorman
ProActive Information Management

Ms. Sonia Greene
Department of Virginia State Police – Training Academy

Mr. John Gresham
The MITRE Corporation

Mr. Alex Hannah
ABS Technology Architects

Mr. David Horsley
Metis Connect

Mr. Todd Jenkins
Capital One, Statistics Infrastructure

Dr. James Jones
National Education Association

Mr. Lonnie Karnes
Networking Technologies

Ms. Deborah L. Kern
Networking Technologies

Mr. Robert Konikoff
Defense Logistics Agency

Ms. Genevieve Longerbeam
JTCC Adjunct

Mr. Sam Panicker
Networking Technologies

Mr. Jason Richards
Federal Reserve

Mr. Chris Schurman
Northrop Grumman

Mr. Jesse Simmons, Jr.
JES Technical Solutions

Mr. Marvin Smallwood
Altria Client Services

Mr. R. Scott Steinruck
Chesterfield Technical Center

Mr. George Tiller, Jr.
Networking Technologies

Ms. Sue Vencill
Cisco

Mr. Jesse Worst
Networking Technologies

Mechanical Engineering Advisory Committee

Mr. David Webb, Convener
John Tyler Community College

Ms. Cathee Andrews
Amsted Rail Brenco, Inc.

Mr. Mike Barkle
Honeywell

Mr. Michael Bell
Coesia

Mr. Randy Carraway
Smurfit-Stone

Mr. Spencer Cliborne
Amsted Rail Brenco, Inc.

Mr. Will Crowder
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Brian Dail
Rolls Royce – North America

Mr. Glenn Davis
Church & Dwight Company

Mr. Bob Greene
Hopewell Cogeneration Limited Partnership

Mr. Dale Harlow
Philip Morris USA

Ms. Delphine Harper
Perdue Farms, Inc.

Mr. James Henderson
Perdue Farms, Inc.

Mr. Nathanial Hull
Philip Morris, USA

Mr. Jay Lasek
Hercules Incorporated

Mr. Mike Mayo
Integrated Global Services

Mr. Keith McCray
Philip Morris USA

Mr. Terry Riddle
Philip Morris USA

Mr. Randall Smith
DuPont Spruance

Mr. James Stewart
Filtrona Porous Technology – Filtrona Fibertec

Mr. John Tilley
Philip Morris USA

Nursing Program Advisory Committee

Ms. Tammy Colatruglio
Director of Nursing
Nursing Education Center J119, JWC
Phone: 804-622-8708

Ms. Patricia Anderson
Children’s Hospital of Richmond at VCU

Ms. Donna Bear
Bon Secours

Ms. Ruth Bielke
CJW Medical Center

Ms. Norma Chambers
CJW Medical Center

Ms. Carol Gabala
Bon Secours St. Francis Medical Center

Ms. Joan Greer
Virginia Commonwealth University School of Nursing

Ms. Janet Hawkins
Old Dominion University

Ms. Marena Hill-Bartos
Old Dominion University

Ms. Loraine Hughes
Rainbow Station

Ms. Susan Lipp
Virginia Commonwealth University

Mr. Ken Mesick
Virginia Commonwealth University

Ms. Trula Minton
CJW Medical Center

Ms. Frankye Myers
John Randolph Medical Center

Ms. Kay Palmer
Old Dominion University School of Nursing

Ms. Maureen Phillips
Bon Secours

Mr. Eddie Pickering
Care Advantage

Ms. Pamela Pinkleton
Bon Secours St. Francis Medical Center

Ms. Marlene Pratt
McGuire Veterans Administration

Ms. Annette Reilly-Aurelio
Chesterfield County Public Schools

Ms. Suzanne Robinson
CJW Medical Center

Ms. Wanda Stephenson
McGuire Veterans Administration

Ms. Marisa Cosco Taylor
Virginia Commonwealth University

Dr. Jeanne Walter
VCU School of Nursing

Ms. Lavina Washington
CJW Medical Center

Dr. Johanna Weiss, Dean MNHS
John Tyler Community College

Ms. Kristin Windon
McGuire Veterans Administration

Ms. Brenda Woodcock
CJW Healthcare

Precision Machining Technology Advisory Committee

Mr. Lester Bell, Convener
John Tyler Community College

Mr. John Atkins
Dominion Air

Mr. Bruce Anderson
Anderson Machines Company

Mr. Ralph Bauwens
American Machines Company

Mr. Melvin Belcher
Progressive Engineering

Mr. Bill Carson
Rolls Royce – Crosspointe

Mr. Charles Clodfelter
Clodfelter Machine, Inc.

Mr. Brian Dail
Commonwealth Center for Advanced Manufacturing

Ms. Pam DeTine
Hanover Machine

Mr. Scott Edwards
ENCLOS

Mr. Steve Fletcher
Hermitage Technical Center

Mr. Larry Grindle
Alstom Power

Mr. James Harrison
Specialty’s Our Name

Mr. Ian Hemstock
BGB Technology, Inc.

Mr. Bryce Jewett
Jewett Machine & Jewett Automation

Mr. Al Jones
West Engineering

Mr. Walter Kelley
Richmond Technical Center

Mr. Norman Kite
CNK Machine Manufacturing

Mr. Donnie Lawson
Marco Machine

Mr. John McDowell
US Department of Labor / OA

Mr. John McGarry
Virginia Department of Labor

Mr. Roger McGinnis
Richmond Tooling, Inc.

Mr. John Morris
Kennley Corporation

Mr. Dave Orecchio
Short Run Stamping

Mr. Bill Porter
Advance Machine

Mr. Patrick Pulley
Alstom Power, Inc.

Mr. Rick Schenck
G.D. USA

Mr. Craig Shornak
Master Machine

Mr. Ted Smook
Kosmo Machine

Mr. Scott Vermillera
Beach Machines

Ms. Sandra Wallace
460 Machine Company

Mr. Steve Westermann
460 Machine Company

Mr. Wayne Winston
Classic Machine & Engineering, Inc.

Ms. Gari MH Wyatt
Proseal America

Visual Arts Advisory Committee

Dr. Mikell Brown Dean of Arts, Humanities and Social Sciences, Convener
Midlothian Campus
Eliades Hall, E308c
Phone: 804-594-1506

Ms. Lin Ferrell
Art Educator and Independent Artist

Ms. Karen Gammon
Independent Artist

Mr. Michael Gettings
Chesterfield County Public Schools

Ms. Kris Iden
Visual Arts Center

Dr. Thomas Larose
Virginia State University

Mr. Stephen Martin
Hawley Marin

Mr. Michael Pierce
Artist/Art Educator

Ms. Stephanie Saccone
Webbones, LLC

Ms. Jennifer Thomas
Virginia Association of Museums

Ms. Pamela Turner
Virginia Commonwealth University

Ms. Lulan Yu
Virginia Museum of Fine Arts

Ex-officio JTCC members:
Dr. Mikell Brown (Dean)

Mr. Colin Ferguson (Art)

Mr. Cris Silvent (Art/Filmmaking)

Ms. Kerrigan Sullivan JTCC (Theatre/Department Chair of Performing Arts)

Dr. Mary Lou Vredenburg JTCC (Associate Dean)

Ms. Paula Winn JTCC (Art History/ Department Chair of Visual Arts)

Welding Advisory Committee

Mr. Matthew Gross, Convener
John Tyler Community College

Mr. Gary Booth
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Timothy Christmas
Gerdau

Mr. Bryan Clements
Rowanty Technical Center

Mr. Steve Cole
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Ken Dail
McKinnon and Harris

Mr. Ray Dillard
Arcet Equipment

Mr. Bill Forquer
RealWeld Systems

Mr. Frank Grier
Cronatron Welding Systems

Mr. David Hodges
Atlantic Constructors, Inc.

Mr. Rick Holmes
JTCC Adjunct Faculty

Mr. David Kain
Honeywell-Hopewell Plant

Mr. Gary Longenecker
Alstom

Mr. Ed Saunders
Dominion

Mr. Barry Walsh
GTS Welco

Mr. P. Wilkins
Roberts Oxygen Co., Inc.

Mr. Ryan Wood
Liebherr

Mr. Jon Woodrum
Roberts Oxygen Co, Inc.

×

myTyler Login

Need help with myTyler?